...Бо се ж ми походимо вiд Дажбога...

Радимо задуматись

Число 38
Квітень 11009 р. Д.

Напишіть нам

Незалежне Iнтернет-видання. Київ.
    Життя РУНВіри
    Повідомлення
    Вчення РУНВіри
    Проповідь
    Варто знати
    Думи мої...
    Поезія
    Не збагнути...
    Так має бути
    Про наболіле
    Нагально!
    Події
    З приводу
    А насправді...
    Між іншим
    Без коментарів
    Смішно й сумно
    Обережно, отрута!
    А чули, що...
    Нам пишуть
    Цікаво
    Народ сміється
    Головна сторінка

 

Шлях до порозуміння

Істина для необізнаних завжди затьмарюється безглуздими чварами. Суперечки серед рідновірів викликають закономірне запитання: Дажбог чи просто Боги? Наші Пращури були багатобожниками чи однобожниками?

Бога кожен уявляє собі по-своєму. Його найменування у «Влескнизі», яка є для нас священним посланням із минулого, вживається у різних варіаціях: Дажб, Дажбо, Дажбог, Богдаждь. А ще й з іншими іменами. Чому так, варто порозмірковувати. Однак істина залишається єдиною: Бог той, хто дає жадане, тобто бажане, необхідне для добробуту людини та всього живого взагалі.

На дощечці 12 «Влескниги» читаємо: «А увечері, коли вже вогнища розкладені, запалимо їх і славу вечірню заспіваємо Дажбу нашому, який, кажуть, був прадідом нашим і нам є вуха та очі». Отже, був і є. Умовно наші Пращури були багатобожниками і протягом дня зверталися до різних, так би мовити, галузевих Богів у залежності від того, чим займалися взагалі, а протягом дня зокрема. А увечері, тобто в підсумку, радіючи зробленому, уявно все-таки сподівалися саме на Дажбога і слухали судження родичів поважного віку, котрі спиралися на досвід і поради своїх Пращурів, «онуків Дажбога» за традиційним віруванням.

Для усвідомлення істини необхідно визначитись, хто ми, де знаходимось і для чого. Рідновіри, на які б авторитети вони не посилались, не зможуть нехтувати «Влескнигу» без шкоди для себе, бо «се Дажбо створив нам яйце, що є світ-зоря, яке нам сяє, і в тій безодні (космосі) повісив Землю нашу, аби вона утримана була, бо се душі Пращурів суть, і ті світять зорями нам від Іру» (д.1). Ми – українці, живемо в Україні чи вболіваємо за неї, знаходячись у діаспорі, тому маємо пам’ятати й шанувати її славних лицарів минулого, життя й віра яких мають бути уроком і прикладом для нас, щоб і ми в майбутньому були взірцем і орієнтиром для своїх нащадків.

Тепер же зобов’язані, як люди, наділені розумом і Божою порядністю, а як рідновіри – ще й патріотизмом, усім іншим, ще не прозрілим розтлумачувати: «Права незримо уложена Дажбом, а по ній, як пряжа, тече Ява. І то творить життя наше, а коли відійде, смерть наступає. Ява тече і твориться в Яві. Нава бо після неї приходить – до того є Нава і по тому є Нава, а в Праві є Ява» (д.1). Усвідомити це посильно кожній неупередженій людині. Та далеко не всі ми такими є в сьогоднішньому все ще неоднозначному світі.

Як бути і що робити? Перш за все бути самокритичними, вимогливими спочатку самі до себе, визнавши перед усіма, «що не бережемо ми Праву, Яву і Наву, не бережемо цього та ще й глузуємо» (д.1). Чи сваримось, замість того, щоб удатись до цивілізованого способу пошуку дотиків для порозуміння. А без цього ми «не гідні бути Дажбовими онуками» (д.1). Однак: «Прийшов же час милості Божої» (д.4А). І ми мусимо вирішити для себе особисто і для своїх нащадків, як бути. А щоб не помилитись, «хвалімо Дажба нашого» (д.4А), несучи Його в серцях наших, як бойове знамено при наступі на ворога.

Це стосується як однобожників, так і багатобожників, християн і атеїстів, про що нам рідні Пращури, на яких маємо орієнтуватись, повідомляють: «Щодня до Бога звертаємось, як на світ стає. Його ж називаємо Перун, Дажбо, Хорс, Яр та іншими іменами» (д.4Г). Здавалося б, усе зрозуміло: як Бога не називай, Він єдиний для всіх. Та багато хто з нас схиляються не перед Богом, а перед своїми, часто упередженими чи й зухвалими провідниками, що присвоюють чужу славу, не розуміючи, що не все те золото, що блищить. Через це нам знадобилося ціле тисячоріччя, щоб отямитись. Та й то завдяки тому, що «ще Дажбожа допомога поверталася на нас» (д.6А).

Нині мусимо все наполегливіше, але без зазнайства чи безглуздого примусу впроваджувати в життя звичаї своїх Пращурів, «як отці наші жертву Дажбу творили, і та на небі святилася багаторазово» (д.6Є). «А тому не послабляймось і не дамо землі нашої, як і землі Трояні не дали римлянам. Щоб не встала Образоносиця Дажбовим онукам, в яругах про ворога дбаючи» (д.7Б), тобто не ображаючись на своїх безпідставно, щоб за гріхи наші не довелося розплачуватись і нащадкам, служачи всіляким закордонним «добродіям», розпорошуючи свої сили й уміння на користь чужинців, як тепер.

І все це через те, що ніяк не згуртуємось, як це траплялося і в минулому, на що звертали увагу одноплемінників стародавні дажбожичі: «Скільки вже ділимось? До безкінечности?» (д.8). Так, ми, на жаль, і досі не навчилися робити власних правильних висновків із нашої історії. «Володарі наші – єдині: Хорс і Перун, Яр і Купала, Лад і Дажбо» (д.8). «І утримує їх усіх Сивий Яр, або Дажбо» (д.11Б) в одній особі, хоч у даному випадку для яскравості й глибшого проникнення під двома найменуваннями. І як би ми не сперечалися, та як би наші недруги не противилися, «раті йдуть з неба на землю, й дід наш Дажбо очолює їх» (д.17Б).

З цього приводу наведу ще один приклад: «І се гряде з багатьма силами Дажбо на допомогу своїм людям. Тому й не маємо страху, оскільки як раніше, так і зараз про нас дбає Той. І звертаються до Нього, як хочуть» (д.24А). Тобто, як не уявляй і не називай Його, Він залишається єдиним Богом для усіх. А «ще чекаємо свого дня, на який заслуговуємо» (д.24А). І тому «ми, Дажбожі онуки, не сміємо нехтувати нашою віковічною славою» (д.24Б), зневажати яку можуть лише божевільні.

Теперішня християнізована Україна, незважаючи на свою офіційну незалежність і пропаговану демократичність, часто ставиться брутально до рідновірів, що є не просто нелогічним, а й небезпечним для її існування в будь-якому вигляді взагалі. «Ми ж, як Дажбові онуки, не повинні слідувати за чужим прикладом» (д.24Б). Ні образи, ні заборони як наявні, так і майбутні нас не зупинять. «Бо походимо від Дажба і стали славні» (д.24В), а тому переможемо. Хто сумнівається, хай запам’ятає: «Дажбо буде Отець ваш. Тому мусите слухатись Його. Що той вам каже, те й маєте робити – і як говорити, і що творити» (д.25).

А тих, кому до вподоби роздирати Україну по Дніпру чи ще як, попереджаємо: «Земля наша простяглася від сходу до заходу Сварожого» (д.31). Це означає, що наша земля там, де є ми. А ми є по всій Україні й, навіть, за її етнічними межами. Однак на чужі території ми не посягаємо так само, як ніхто й ніде нас не примусить нас молитись чужим богам. Навіть і тоді, якщо й надалі в рідновірство проникатимуть різноманітні сектанти з провокаційною метою, розсіваючи чвари на догоду сумнівним провидцям. Рідновіри-дажбожичі знають, як від них очищатись. «Бачить Дажбог з неба, що кому треба» – кажуть дажбожичі.

Україна прославиться, пізнавши й визнавши Дажбога як єдиного Бога для усіх, хто прагне справедливості по обох берегах Дніпра, де вже понад тисячу років «вогнем і мечем» утримується духовне занепадництво. Та дажбожичі були, є й будуть допоки сяє Сонце, благодатні промені якого Дажбогом спрямовуються на українство. Крайнощі, якими б вони привабливими не були, завжди лише шкодять. Ми зараз знаходимось у своїх пошуках кращого майбутнього між язичницьким минулим і християнським сучасним. Де ж та «золота середина», омріяна вже не одним поколінням новітнього часу? Одні вважали себе дітьми Дажбога, інші – Його онуками. Нам же належить бути й залишатись просто ДАЖБОЖИЧАМИ, якщо хочемо пошанування серед різнобарвного людства.

Володимир ЛЕЩЕНКО, Симферопіль

* * *

До речі...

Що ж розуміли наші предки коли вимовляли слово Боги? Дуже правдоподібну версію пояснення, як на нашу думку, ми знайшли в працях Лева Силенка, який вважає, що сьогоднішньому слову Бог у старовину відповідало Див, а вживаючи вислів Боги наші, праукраїнці мали на увазі могутності наші, багатства наші. Коли ж Див перестав розумітись як Бог і був замінений, власне, останнім епітетом, слово Боги наші предки і надалі вживали в старому значенні, тому-то і почали виникати зазначені вище непорозуміння, а також склалась думка про багатобожжя давніх українців. Якщо брати до уваги такі твердження, то стає зрозумілим чому у «Велесовій Книзі» ведеться мова про декількох Перунів: «А з понадгір’я хмар Перунець інший сходить», «Як бог оріянський, як інший Перунець». Читаємо ще й таке: «А схилиться Желя над нами – до нас прийде Перун – і зведе й поведе. Бо як скільки ось праху є на землі, то і стільки він має воїв Сварожих! Тою раттю з-під облак нам Дідо споможе, бо отам, в тої раті, – Дажбог на чолі». Отже Перун не є Богом війни, принаймні не в нашому розумінні, оскільки на чолі війська Дажбог. Найвірогідніше, Перун є «духом воїна», могутньою силою, що прокидається в чоловіках непереможними богатирями, які ведуть за собою у бій, надихаючи інших. Найпереконливішим свідченням із «Велесової Книги» на користь висунутої теорії є слова на д.7є: «Там Перунь іде, голову золоту трясе, молитви посилає в небеса благодатні…». Якщо Перун – Бог, в сучасному розумінні, витвореному під впливом грецького політеїзму, то навіщо і кому він шле молитви в небеса?

Ті ж самі висновки робить дослідник П.Комнацький опрацювавши «Велесову Книгу». Він уважає, що історично першим Перуном, себто тим, у кому першим утілився «Дух воїна», був князь Оседень. В такому ж ракурсі можна говорити і про багатьох інших «Богів», наприклад, Стрибога, якого також із людиною асоціює відомий дослідник української міфології С.Плачинда. «Боги, як і люди, розмовляють, радіють, гніваються, любляться, веселяться, їм властиві естетичні стани, почуття честі й обов’язку» – пишуть автори «Історії релігії в Україні», то, можливо, Боги наших предків тому і поводяться як люди, що самі колись були людьми, але людьми незвичайними, визначними, дивними. З цієї причини, ми вважаємо, намагання частини рідновірів подати єдиноправдиве «божественне дерево роду» будуть марними і лише завдаватимуть шкоди розвитку цього релігійного вчення, як вагомого національно-культурного явища.

Аlatyr.org.ua