...Бо се ж ми походимо вiд Дажбога...

Знай наших!

Число 36
Серпень 11008 р. Д.

Напишіть нам

Незалежне Iнтернет-видання. Київ.
    Життя РУНВіри
    Документально
    Досліджуємо МАГА ВІРУ
    Вчення РУНВіри
    Проповідь
    Варто знати
    Поезія
    Мудрість
  Радимо задуматись
    Так має бути
    Про наболіле
    Нагально
    Події
    З приводу
    А насправді...
    Версія
    Між іншим
    Відверто
    Обережно, отрута!
    А чули, що...
    Нам пишуть
    Народ сміється
    Головна сторінка

 

Без музики... не можна жити

Ім’я Петра Федоровича СЕРОТЮКА – педагога з Романківців, Заслуженого працівника культури України – відоме не тільки в нашій області. Його добре знають у музичних колах багатьох країн Європи та Росії. Саме він узявся розкопувати цілину наукових підходів до методики навчання дітей грі на баяні. Крім того, П.Ф. Серотюк – батько й педагог талановитих баяністок Ірини й Марії. Іра перемагала у 26-ти всеукраїнських та міжнародних конкурсах, Марічка – в 13-ти, а в дуеті вони були наймайстернішими на семи міжнародних змаганнях. Щоб сільські діти досягали таких висот, новітня історія баянного мистецтва не знає.

Чи ж зможе нині наш знаменитий земляк бути відвертим із читачами "Дністрових зір"?

– На фоні досягнень творчих людей нашого району, та й не тільки, Ви досягли неабияких набутків. Про успіхи дочок усі вже знають. Ваші колеги з усіх усюд користуються в роботі трьома створеними Вами навчальними посібниками та репертуарними збірниками, яких на рахунку вже майже 60. Ви відчуваєте себе щасливою людиною?

– Кожна людина розуміє щастя по-своєму. Ті, хто кажуть, що щасливі, викликають недовіру. З іншого боку, справляють враження обмежених людей. Бувають моменти, коли я досягаю більшого, ніж сподівався. Трапляються й провали. Але за свої досягнення мені не соромно ні перед ким. Що стосується роботи, то, здається, реалізовую себе сповна. Значною мірою зміг вплинути на роботу музичних шкіл у методичному плані. В особистому житті?... Зараз я перестав про нього думати. Я дбаю про свою справу.

– Ви – дуже цілеспрямована людина. Чи не робить ця риса Ваше життя дещо однобоким, навіть обмеженим, біднішим, ніж в інших людей?

– ... Цікаве питання... Не думаю, що моє життя бідніше, ніж у більшості людей. Той, хто поставив перед собою велику мету, не може розпорошуватись на все. Треба визначати для себе найголовніше. Або ти цілеспрямований і віддаєш справі основну масу сил і часу, або хапаєшся за все й ти приречений на сіре життя.

– Я прошу, щоб Ви продовжили таке речення. Мета мого життя...

– ...(сміється) Вмирати з легкою душею. От як Сковорода: сам викопав собі могилу, дома надів чисту сорочку і… відійшов без страху перед вічністю. Хотів би, відходячи, собі сказати: я зробив, що міг, хай інші зроблять краще.

– Саме зараз Ви чим займаєтесь?

– У музичній школі я маю вісім учнів. Двоє з них нині готуються до всеукраїнських конкурсів. Недавно ми виступили у Сокирянській, Новодністровській, Кельменецькій музичних школах. Планую в березні і у квітні провести обласні семінари на Хмельниччині та в Донецькій області. Після торішньої поїздки в Німеччину (Ганновер) у мене виник задум видати архівні матеріали, які цікавлять музикантів різних країн. Я збирав їх ще з 1975 року. Недавно започаткував серію збірок – "Музична педагогіка та виконавство". Перший випуск вийде з друку цього тижня, другий – готую разом із професором Київського інституту мистецтв Анатолієм Семешком...

– Усі, хто Вас знає, дивуються Вашій неабиякій працездатності. А як Ви відпочиваєте?

– Відпочинок буває різним. Телевізор останнім часом зовсім не дивлюся. Читаю все талановите, неважливо в якому жанрі. Відкрив для себе Миколу Вінграновського. Відчуваю в його творчості український дух. Жаль, що в Україні немає національного кінематографа. З його творів такі фільми б вийшли! Люблю слухати природу, думати на природі. Можу і в лісі читати. Побути наодинці – це дуже важливо. Регулярно з дітьми ходжу в Карпати. Цього літа планую подорож по горах Криму. У процесі ходьби дуже добре думається, приходять світлі ідеї. Узагалі, я щоденно роблю прогулянки на 8-10 кілометрів...

– Ви є віруючою людиною?

– Стовідсотково. Але у мене дещо інше розуміння віри, ніж у більшості. Моя віра в Бога суто українська, віра у свою землю, у свій народ. Ця віра дійсно допомагає. У РУНВірі, до якої я належу, у кожній молитві згадується, що ти частинка своєї землі і ти про неї думаєш. Молюся тричі на день – коли прокидаюся, перед їдою і перед сном. У цих молитвах немає прохань до Бога, щоб Він щось послав, помилував… Ось, наприклад, перед вживанням їжі віруючі промовляють: "Дажбоже мій, і хліб святий, і цілющу воду я споживаю в Ім'я Твоє безсмертне! Щоб тіло моє міцніло в праці і багатіла душа моя і волею, і силою, і славою народу мого рідного, Дажбоже мій!"

Усі молитви дуже короткі й сконцентровані. Людина – це є помічник Бога, а не раб божий. Ми послані Богом, щоб удосконалювати себе і світ, в якому живемо.

– Наскільки Ви є політизованою особистістю? Багато хто пам'ятає, що Ви були одним із перших у районі рухівцем?

– У перші роки нашої Незалежності я віддавав політиці основну масу свого часу. Не думав про сім'ю, про посаду. Вікна у моїй хаті не раз були биті. Було й таке, що черепицею, якою розбили шибку, ледве не вбили дитину. Зараз я політикою цікавлюсь, але не займаюсь. Вважаю, що патріотизм полягає в тім, щоб людина займалась такою справою, у якій вона найбільш корисна для суспільства. Нотна література – єдиний вид друкованої продукції, якою Росія не закидала нашу країну. Росія купує у нас ноти, не менше половини яких проходить через мої руки як музичного редактора видавництва "Навчальна книга – Богдан".

– Вам довелося бачитись, зустрічатись з багатьма відомими особистостями.

– Безліч. Не тільки зустрічатись, але й контактувати. Недавно з Мюнхена двічі телефонував Родіон Щедрін. Фрідріх Ліпс, Володимир Бесфамільнов, Елсбет Мозер, Лех Пухновський, В'ячеслав Семенов, Олександр Дмитрієв, Євген Дербенко, наш земляк – н Табачник… всіх не перерахуєш. Мені цікаві ті люди, із якими у мене є спільні проблеми. Я від них щось беру, вони – від мене.

– Мабуть, багатьом не зрозуміло, за які кошти Ви все робите? Від кого маєте підтримку? Чи можете себе назвати самодостатньою людиною?

– У нашій області мене часто підтримувало управління культури (хоча попервах не відпускали на всесоюзні семінари навіть за власні кошти). В районі допомагали: Петро Препелиця, Валентина Семенова, Василь Козак. Видання нот "розкрутив" без копійки в кишені.

Чи самодостатній? Моя зарплата і моя пенсія – це злидні, а не оплата праці. Але я дуже мало трачу на себе. Усі кошти йдуть на поїздки, на книги, на навчання дітей. Вважаю за потрібне виділяти кошти на благодійні цілі.

– Займаючись зі своїми дітьми, Ви розрізняли, коли Ви – батько, а коли – педагог?

– Кожен хороший батько – вжди педагог. Учив дітей найпростішим речам – бути чемними, відповідальними, точними. То не батько, який тільки годує й одягає. Вчити рідних дітей складніше, ніж учити чужих. Багато хороших музикантів – едагогів віддають своїх дітей у чужі руки. Але в мене вибору не було.

– Ваша педагогіка – це що?

– Хочу пробудити в учнів інтерес до музикування, зацікавити їх простими, народними мелодіями, а потім увести у світ великої музики. Сто років тому педагогу-музиканту було легше, бо вуха учнів не були запаскуджені тим непотребом, який зараз лине з телевізорів і магнітофонів. Тоді діти чули просту, але хорошу музику. Тепер у цьому бедламі треба навчити юних бачити й слухати красиве.

– Яким Ви нині бачите співвідношення – держава й культура?

– Не може бути високої культури в державі, якою керують люди низької культури. Сподіваюся, що прийшов час лідерів, які будуть турбуватись про економіку так само, як про художню книгу, кінематографію, справжню українську музику...

– Пройде п'ять років. Де і ким Ви бачите свою доньку Ірину?

– Вона закінчить музичну академію... Я мріяв поки вона була неповнолітня. А тепер хай Іра мріє. Її подальший шлях уже залежить більше від неї самої. Характер у неї – є!

Колектив редакції, а також, надіюсь, і наші читачі бажають Вам міцного здоров'я, гарного настрою й успіхів у всіх Ваших справах. Вдячна за розмову.

Валентина ГАФІНЧУК, «Дністрові зорі»