...Бо се ж ми походимо вiд Дажбога...

Вчення
РУНВіри

Число 29
Лютий 11005 р. Д.

Напишіть нам

Незалежне Iнтернет-видання. Київ.
    Життя РУНВіри
    Документально
    Досліджуємо МАГА ВІРУ
    Проповідь
    Згадаймо
    Знай наших
    Поезія
    Думи мої...
    Радимо задуматись
    Так має бути
    Погляд
    Нагально
    Події
    З приводу
  А насправді
    Між іншим
    Бувальщини
    Варто знати
    Обережно, отрута!
    А чули, що...
    Нам пишуть
    Народ сміється
    Головна сторінка

 

Учитель про наше богорозуміння

СиленкоЗапитання. Яке Ваше ставлення до многобожної віри предків?

Відповідь. У «Мага Вірі» визначене моє шанобливе ставлення до віри наших Предків. Ніхто не має права їхнього політеїзму (многобожжя) зневажати чи викреслювати з історії.

Ми знаємо: предки орали ниву дерев’яним плугом, є в нас пошана до цього хліборобського знаряддя. Одначе, сьогодні в нас металевий плуг. Це старе втілилося в нове, реформувалося, вдосконалилося.

Запитання. Чуємо, що деякі любителі нашої мітології, почувши, що Ви проголосили віру в єдиного Дажбога, осуджують Вас, як релігійного реформатора.

Відповідь. З історії знаємо проголошення тих чи тих релігійних реформ. Наприклад, брагмани були розгнівані на Гаутаму Будду. Казали, що він чинить реформу індуської многобожної віри, і ширить науку штучну, нежиттєву.

Шамани хотіли вбити Спітаму Заратустру за те, що він проповідував скасування політеїзму в перській народній вірі і утверджував віру в єдиного Господа з ім’ям Агура Мазда.

Король Виштаспа урятував Заратустрі життя. Шамани жорстоко переслідували Магомета за те, що він оголосив реформу народної арабської віри: скасував віру в 360-ох богів, і сказав, що «Крім Аллаха, немає бога».

Запитання. Є думка, що там, де політеїзм (многобожжя), панує плюралізм, демократія, а там, де монотеїзм (віра в одного Бога) – деспотизм самодержця.

Відповідь. У Єгипті було многобожжя. І деспот-фараон поклонявся багатьом богам, тримаючи народ у жахливому рабстві. І жерці рекли, що фараона охороняють боги Єгипту. Римські імператори сповідували римську народну многобожну віру, яка оправдувала їхній деспотизм і проголошувала їх богами.

Чингис хан Темуджін визнавав многобожну монгольську віру, і всюди діяв як тиран. Він своїх опозиціонерів (курултаїв) живцем зварив у котлах так, як імператор-християнин Констянтин свою жену Фаусту.

Плюралізм, гуманізм не в тому, яка віра: політеїстична чи монотеїстична, а в тому, які у вірі втверджені основи моралі, народні права, закони ставлення людини до людини.

Запитання. Учителю, що в релігії означає термін «генотеїзм», і чи його суть є в РУНВірі?

Відповідь. Слово «генотеїзм» створене з двох слів: «ген» (один) і «теос» (бог). Отже, однобожжя, яке є в багатобожжі. Відомі два шляхи генотеїзму.

1-ий: віруючий поклоняється одному Богові, але визнає (не заперечує) існування в своїй вірі багатьох інших богів.

2-ий: віруючий є визнавцем багатьох богів, та вірить, що в один і той же час (на визначеній території) діє тільки один Бог, а всі інші боги в діях одного Бога участи не беруть.

У Київській Русі був політеїзм. Діяла велика кількість великих, середніх і малих богів. І хвора бабуся казала: «Напала на мене Жовтиха» (очевидно, божество, яке робить лихо людині).

Волхви, знахарі пробували хворих лікувати: відганяли від них злі божества (Ломиху, Задуху, Жовтиху). Казали: «Та іди Задухо в болота, темні ліси». У Київській Русі племена, роди, родини мали своїх демібогів, богів. У кожній хаті жив Домовик. Домовик, як хатнє божество, був в домах трипільських покровителем родинного тепла.

І Сумеріяни (Шумери), вимандрувавши з берегів Дніпра на долину Тигру і Евфрату, продовжували вірити в Домовика. Згодом його визнали й семітські жителі Вавилону, назвавши – Домус, а потім – Тамуз, і про нього є згадки і в «Біблії».

Довгі часи між любителями мітології ведуться суперечки: хто ж був верховним богом: Перун, Світович, і дехто доводить, що Сварог. Але у «Ведах» і в нашому літописі «Виласа Книга» зазначено, що Сварга це Небо. І боги живуть на Сварзі. Монахи, щоб поглумитися, а може не знали, як прочитати слово «сврг», написали «сварог», мовляв «бог з рогами». Є сварга, сварга-око (дім богів небесний). Вважаю, що в нашому політеїзму був відчутний генотеїзм.

У політеїзмі грецькому, римському, єгипетському верховними Богами були Зевс, Юпітер, Амон. У грецькому політеїзмі боги між собою сваряться, ведуть війну. У багатьох обставинах поводяться, як люди чи півбоги.

Вибране зі «Святого Вчення»