...Бо се ж ми походимо вiд Дажбога...

Рідна Віра

Згадаймо

Число 21
Березень 11004
р. Д.

Напишіть нам

Незалежне Iнтернет-видання. Київ.
    Життя РУНВіри
    Документально
    Досліджуємо МАГА ВІРУ
    Вчення РУНВіри
    Проповідь
    Знай наших!
    Поезія
    Мудрість
    Радимо задуматись
    Так має бути
    Про наболіле
    Нагально
    Події
    З приводу
  А насправді було так
    Між іншим
    Без коментарів
    Відверто
    Варто знати
    А чули, що...
    Нам пишуть
    Народ сміється
    Головна сторінка

 

Не поет – бо це до болю мало,
Не трибун – бо це лиш рупор мас...

Є. Маланюк, «Шевченко»

Язичництво9 березня 190 років тому над Україною зійшла золота зоря. У простій кріпацькій сім’ї народилася дитина. Ні не просто дитина, а Величне Слово, Пророк України-Руси. Він зійшов на цю знедолену, уярмлену, роздерту на шматки, стародавню, багату і плодовиту землю, аби дати їй нове життя і пробудити від важкого смертельного сну. Він ішов наперекір своїм катам, бо знав, що несе правду і волю, і долю тим, хто почує його і займеться полум’ям від його слів, і запалить священним визвольним вогнем Україну.

«Коли б він (Шевченко) склав каяття перед монархом Московії, то мав би золоті ґудзики на фракові, але Український народ не мав би пророка. Пророк не кається. Пророка можна визнавати, або – не визнавати. З пророком можна іти, діливши гірку чашу життя його, або – вбити його, осміяти, обплювати. У пророка не можна вимагати каяття погрозами. Він ні погроз, ні смерти не боїться. Пророк – вогонь одержимості». Так пише про Тараса Шевченка в Мага Вірі Лев Силенко. І це правда. Тарасові поезії не для того виводилися на папері у засланні аби оспівати по-блюзнірському поневолювачів, чи ридати і скиглити над знедоленою Україною. Ні. Гаряче, пекуче, вогняне слово Пророка родилося для того, аби підняти з колін неньку-Україну і дітей її безталанних, незважаючи ні на що, навіть ціною власного життя. Піднятися з праведним гнівом за право достойно існувати на Землі.

І що ж сталося? Кликав нас Тарас з гнівом, болем, сльозами, а ми? Слухали Пророка, хитали головами і не усвідомлювали його правди. Ми звикли, і вже погодились з зайдами, які нас переконували, що у нас не можуть народитися великі люди, що недостойні ми нічого, окрім рабського ярма. А між тим Шевченко жив і живе поміж нас, і щодня говорить до нас, кричить-закликає. Прислухаємось:

Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте.

До кого звертався Пророк? До стін свого каземату чи до нас, його нащадків? Знаю, дехто опустив руки після 10991 року і щасливо зітхнув – нарешті вільна Україна, наша єдина й неподільна. Можна і спочити після праведних діл. А як воно насправді?

Доборолась Україна
До самого краю.
Гірше ляха свої діти
Її розпинають.
…Просвітити, кажуть, хочуть
Материні очі
Современними огнями,
Повести за віком…

О, яка точність у визначеннях і словах! Дарма, що писалося це у 10845 році. Хіба це не в наше сьогодення зазирнув Тарас? Хіба не ми стояли тоді перед його очима? Що ж змінилося з часів життя Пророка? Все й нічого. Ми бігли за його пророцтвами по замкненому колу і знову опинилися там, звідки починали. Бо долі щасливої ми для Неньки не здобули і свободи теж, і себе ще більше прагнемо занапастити у прагненні до нового «світлого майбутнього».

Кайданами міняються,
Правдою торгують…
…Кричите,
Що бог создав вас не на те,
Щоб ви неправді поклонились!..
І хилитесь, як і хилились!..

Нічого ми не здобули. І доля Тарасова, живи він за наших часів, була б точнісінько такою, як і в його столітті. І ми знаємо чому. І не варто боятися сказати це собі у вічі, і визнати, що слова нашого полум’яного Пророка ми не виконали, не здобули української України. І заповіт Тарасів ще дзвенить над дібровами, степами, ріками, селами і містами нашої держави, і кличе, кличе до виконання, до дії. Тільки тоді спочине душа Тараса Шевченка в Царстві Духа Предків, коли виконають нащадки кожне пророцтво, вкарбоване його генієм в серце України і її дітей.

Як понесе з України
У синєє море
Кров ворожу… отоді я
…Все покину і полину
До самого Бога
Молитися…

Та треба знати ще одне. Тарас Шевченко був Пророком і співцем не тільки громадського життя українців. Своїм всевидючим оком він зазирнув в таїну душі землі Української, в таїну Всесвіту. Він збагнув: є на світі Вища Сила, Вищий Розум, та тільки не ті, не в тому образі чужинському, що у церквах проповідується заганяючи українську вільну душу до вічного рабства. Хіба можна його вічно живі слова, його поезію – римовану душу Пророка – вганяти в рамки християнства? Того християнства, яке так ненавидить усе живе і прекрасне, усе сповнене природнім духом. Кожний рядок Шевченка – це розмова з природою, уособлення її з душею окремої людини і цілого народу, це віра у надприродні сили, в які вірили наші далекі предки-язичники. Це розмова з Богом, як з порадником, а не страх перед біблійним карателем – так поводилися і наші предки, бо Бог був захисником, радником, співучасником, а не злим генієм, що нізащо поб’є та й втопить у крові невинні душі.

Бачив і розумів чужинську сутність принесених єреями святих і їхнього бога Саваота:

А ти, всевидящеє око!
Чи ти дивилося з висока,
Як сотнями в кайданах гнали
В Сибір невольників святих,
Як мордували, розпинали і вішали.
А ти не знало?
І ти дивилося на них і не осліпло.
Око, око! Не дуже бачиш ти глибоко?
Ти спиш в кивоті.

Ні, не був Шевченко безбожником-єретиком для свого народу і не є він ним і тепер, а ще більше для рунвістів. Адже читаючи його, бачимо: Бог був у душі нашого Пророка і говорив до нього, і знав Шевченко Його, і нам передав свої знання про Нього.

… Не хрестись,
І не кленись, і не молись
Нікому в світі! Збрешуть люде.
І візантійський Саваоф
Одурить! Не одурить Бог…

От саме за ці слова він для нас, рунвістів, є Пророком, а для єреїв – зрадником-вольнодумцем. Бо саме через його слово важко було нести облуду народу. І хоч зараз йому ставляться хрести і церкви (бо немає у Саваотових служителів сили знищити, загасити полум’я Української душі), знаємо, що буде далі. Сам Пророк нам це передбачив.

Церков-домовина
Розвалиться… і з-під неї
Встане Україна.
… Будем, брате,
З багряниць онучі драти,
Люльки з кадил закуряти,
Явленими піч топити.
А кропилом будем брате,
Нову хату вимітати!

Рідна ІВАЩЕНКО